Braki w uzębieniu – czy jest to niebezpieczne?

Według badań przeprowadzonych przez dentystów, około połowa polskiego społeczeństwa ma brak przynajmniej jednego zęba. Wielu z nas to lekceważy, jednak dentyści uważają, że może to być bardzo niebezpieczne. Czym skutkuje brak zęba i co nam zagraża?

Po pierwsze jeśli stracimy jednego stałego zęba, to pozostałe także będą zagrożone, ponieważ stracą swoje naturalne oparcie. Efektem tego procesu będą powiększające się szpary miedzy zębami oraz diastemy między przednimi jedynkami, co negatywnie wpływa na estetykę uzębienia. Kolejnym negatywnym skutkiem jest to, że zęby które bezpośrednio sąsiadują z brakiem, mogą się rozchwiać, a nawet mocniej wychylić w stronę ubytku, co często też kończy się przemieszczeniem zębów zdrowych na miejsce braku uzębienia. Jednak naprawdę poważnym skutkiem usunięcia zęba lub zębów jest powstanie atrofii, inaczej mówiąc zaniku kości.

Dentysta Kraków - www.pro-orto-dent.pl

Usunięcie zęba oznacza pozbawienie w tym miejscu żuchwy i szczeki naturalnego oparcia oraz obciążenia mechanicznego jakie kształtuje się podczas jedzenia. Jest to prosta droga do zaniku tkanki kostnej w tym miejscu. Cały proces postępuje etapami, przy czym już w pierwszym roku po usunięciu zęba dochodzi aż do 25% zaniku kości. Ratunkiem może być tutaj uzupełnienie ubytku w kości, ponieważ z czasem atrofia zaatakuje także kości szczęki. Wszystkie te zmiany mogą być widoczne w wyglądzie zewnętrznym, ponieważ może dojść do zapadnięcia się pliczków lub tez zmniejszeniu się odległości pomiędzy brodą a nosem, co zniekształca i zmienia rysy twarzy.

W miejscu gdzie mamy brak zęba, mogą pojawić się szybciej zmarszczki mimiczne, kurze łapki, opadnięte policzki i brak elastyczności skóry. Innym problemem jest tez to, że w wyniku braku zębów trzonowych, zaczyna się większy nacisk na pozostałe zęby, zatem dochodzi do ich szybszego zużycia oraz nadmiernego wychylenia, szczególnie dotyczy to przednich zębów. Ubytek wpływa negatywnie również na cały organizm, ponieważ brak nawet tylko jednego zęba, powoduje że gorzej rozgryzamy jedzenie, więc do układu pokarmowego trafiają dosyć duże kawałki. Często jest to później odczuwane w postaci zgagi, niestrawności i bóli głównych narządów układu trawiennego.

Ubytek zęba może stać się także przyczyną bólu głowy, szyi, mięśni twarzy i szyi, ponieważ wszystkie te mięśnie są cały czas narażone na dodatkowe napięcie. Jak przekonują dentyści najlepszym sposobem przeciwdziałania wszystkim tym problemom, jest uzupełnienie braku zębów. Można wstawić implant z nową koroną lub też mosty kompozytowe, co powinniśmy zrobić niezwłocznie po usunięciu zęba.