Problemy z brakiem zęba

Pewnie wiele osób w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego jak wielkim problemem może być brak zęba. Okazuje się, że nawet połowa Polaków nie ma przynajmniej jednego. Skutki braku zęba są bardzo poważne. Narażeni jesteśmy na to, że tracimy swój naturalny stabilizator i dlatego nasze zęby mogą się zacząć rozchodzić. Taką konsekwencją będą szpary miedzy zębami i powiększenie się diastemy między jedynkami. Dalej zęby mogą być także rozchwiane. Co więcej w niektórych przypadkach dochodzić może do przemieszczania się zębów. Nawet jeden stracony ząb to problem z zanikiem kości.

Dentysta Kraków - www.pro-orto-dent.pl

Brak zęba sprawia, że nie ma tam obciążenia mechanicznego jakie będzie się pojawiać podczas jedzenia. Nieużywana tkanka kostna a dokładnie kość wyrostka zębodołowego, na którą nie napierają siły żucia i czasem zanika. Proces ten może mieć charakter postępujący. Dlatego trzeba również stale kontrolować stan swojego zęba. Konsekwencja może być zmniejszenie odległości pomiędzy nosem a brodą, lub też odpadniecie policzków. Problem ten jest jeszcze bardziej poważny, jeśli będzie dotyczył zębów trzonowych. Utrata któregokolwiek z tych zębów sprawia, że siła nacisku przeniesie się na odcinek przedni. Te przesadnie obciążone będą się wychylać i tym samym dużo szybciej mogą być zniszczone.

Na uszkodzenia narażone są zęby przeciwstawne dla ubytku. Jeśli nie będzie naturalnego wsparcia dojdzie do sytuacji, w której zdrowe zęby wysuwać się będą z kieszonki. To niestety dalej prowadzić może do poważnych problemów, które związane będą z niekontrolowanym nagryzaniem lub napięciem jakim poddawane są zęby. Między innymi właśnie dlatego będzie trzeba postarać się o zastosowanie jakiegoś zabezpieczenia. Dobrym rozwiązaniem będzie między innymi implant albo też most. W ten sposób będzie można zabezpieczyć się przed różnymi problemami. Zabiegi związane z zastosowaniem implantu czy mostu nie będą jakieś szczególnie trudne, a w ten sposób rzeczywiście można oczekiwać, że to zabezpieczenie zęba będzie skuteczne. Niektórzy decydują się również na zastosowanie protez częściowych, co również ma duże znaczenie i jest chętnie wykorzystywane.

Możliwości jakie obecnie daje nam stomatologia są zróżnicowane i tak naprawdę nie ma problemów z uzupełnieniem braków po zębach.