Przyczyny leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe zęba

Leczenie kanałowe (inczej endodontyczne) to metoda leczenia i często jedyny ratunek dla tych, którzy nie chcą usuwać zęba w przypadku zapalenia albo martwicy miazgi. Polegać będzie na usuwaniu miazgi znajdującej się w części koronowej i w kanałach biegnących w korzeniach a następnie wypełnia się powstałe puste przestrzenie specjalnymi materiałami.

Leczenie endodontyczne - przyczyny

Do konieczności takiego leczenia dojdzie w momencie, gdy w miazdze a więc nerwie będzie pod wpływem czynników drażniących pojawiać się stan zapalny, który prowadzi do jej martwicy. Czynnikami drażniącymi mogą być głębokie ubytki próchnicowe. Obumarcie może nastąpić przez uraz mechaniczny, złamanie korony, nadmierne obciążenie, uderzenie w ząb, ścieranie się twardych tkanek. Ząb, który wymaga leczenia kanałowego nie zawsze będzie nas bolał. To spowodowane zmiennością osobniczą pacjentów i tym jak bardzo wrażliwi są na ból. Dlatego regularne wizyty u stomatologa będą tak bardzo istotne.

Zapalenie miazgi zęba

Najczęściej jednak jest tak, że miazga, która znajduje się w stanie zapalnym będzie dawała okresowe boleści i charakteryzuje się zwiększającą się częstotliwością a także natężeniem, wykazuje większą wrażliwość zęba na gorące pokarmy i napoje. Gdy dojdzie do martwicy nerwu bakterie z upływem czasu doprowadzą do rozpadu miazgi i powstania zgorzeli. Objawia się silnym bólem szczególnie w nocy, gdy będziemy w pozycji leżącej. Dodatkowo będzie występować pod wpływem gorących pokarmów. Można mieć uczucie, że ząb jest za wysoki co będzie się wiązać z tym, że wysadza się z zębodołu.

Zapalenie dziąseł

Przyczyną bólu będzie wtedy nie sama miazga, ponieważ jest już martwa, ale gazy, które produkują się w czasie procesu gnilnego. Gazy nie mają ujścia i zaczynają naciskać na tkanki w okolicach wierzchołka korzenia co powoduje ból i prowadzi do zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Leczenie zgorzeli miazgi w porównaniu do jej stanu zapalnego i martwi będzie dłuższe i obarczone większym ryzykiem niepowodzenia.

W przypadku głębokiej próchnicy, by uniknąć leczenia kanałowego będzie można na kilka miesięcy założyć specjalną plombę, która ma tlenek cynku i właściwości lecznicze oraz wpływające na regenerację miazgi. Nie zawsze da to jednak zadowalające efekty. Czasami ząb mimo wszystko będzie musiał zostać poddany leczeniu kanałowemu. Warto jednak spróbować takiemu leczeniu się poddać, gdyż ząb żywy będzie silniejszy i znacznie bardziej wartościowy w porównaniu do tego leczonego kanałowo.