Typy znieczuleń u stomatologa

Leczenie stomatologiczne może przebiegać bez bólu u pacjenta. To on zazwyczaj powoduje strach i obawę przed wizytą u dentysty.

Znieczulenie nie jest kaprysem pacjenta. W przeważającej ilości przypadków, anestezjologia daje możliwość bezbolesnego leczenia oraz diagnostyki. Normą jest podawanie znieczulenia nawet w sytuacji, gdy jedynie wyraża on strach, a zabieg niekoniecznie musi wiązać się z bólem. W anestezjologii za cel obrane jest skuteczne uśmierzanie bólu, a jednocześnie wykorzystywanie do tego jak najmniejszych dawek substancji znieczulającej.

Stomatologiczne znieczulanie zębów - rodzaje

Powierzchniowe, z wykorzystaniem plastra, aerozolu, żelu bądź kremu. Stosowany przy niewielkich zabiegach, gdyż jego efekt utrzymuje się kilka minut. Czasem jest wstępem do wkłucia igły przy poważniejszym znieczuleniu. U maluchów pomaga przy usuwaniu mlecznych zębów bądź w sytuacji, gdy dziecko jest pełne obaw przed zabiegiem.

Nasiękowe, które podaje się poprzez wkłucie. Powoduje brak czucia w języku, dziąśle i policzku. jest na tyle silne, że można po nim usuwać ząb. Stosowane głównie przy zabiegach na górnych zębach.

Przewodowe, również w zastrzyku. Podawane jest blisko nerwu, głównie podczas leczenia tylnych zębów dolnych. Przeciwwskazaniem jest problem z krzepliwością krwi.

Skuteczne znieczulenie dentystyczne

Śródwięzadłowe, przy użyciu igły i ciśnieniowej strzykawki. Za pomocą niewielkiej ilości leku, znieczula się jeden ząb.

Znieczulenie prądem, zazwyczaj wykonywane przed znieczuleniem przewodowym.

Śródkostne, przy wykorzystaniu specjalnej igły, wwiercanej bezpośrednio w kość, do której wprowadzany jest środek znieczulający. Pozwala na podanie minimalnej skutecznej ilości leku. Aplikacja leku może być sterowana za pomocą komputera.

Środki ostrożności

Tak jak w przypadku każdej wizyty u lekarza, stomatologa należy poinformować o chorobach układu krążenia, układu oddechowego oraz wątroby. Jest to przeciwwskazaniem do stosowania środków znieczulających, które mają w składzie m.in. adrenalinę, czy inną substancję, która obkurcza naczynia krwionośne. Należy również uprzedzić dentystę, iż przyjmujemy leki nasercowe, psychotropowe, uspakajające bądź środki odurzające. Z kolei leki przeciw krzepliwości krwi trzeba odstawić przed ekstrakcją zęba. Jeżeli, po podaniu środka znieczulającego, pojawia się drapanie w gardle lub problemy z oddychaniem, należy od razu poinformować o tym stomatologa. Mogą być to symptomy wstrząsu anafilaktycznego.