Stomatologia (dentystyka) - czym się zajmuje dentysta/stomatolog?

Stomatologia to taka dyscyplina medyczna, która będzie się zajmowała leczeniem zębów, przyzębia oraz jamy ustnej i ich budową. Oczywiście nie ma innego działu leczenia, który może wywoływać aż tak duże emocje jak właśnie stomatologia. Ludzie nadal boją się wizyty u dentysty.

Czy słusznie?

Tak naprawdę współczesna stomatologia bardzo mocno się zmieniła i dzięki temu nie trzeba się już niczego obawiać. Tak naprawdę każdy może być zadowolony z tego jak wyglądają obecnie możliwości, ponieważ nie będzie już problemów z bólem przy znieczuleniu czy leceniu.

Dentysta Kraków - www.pro-orto-dent.pl

Stomatologia zachowawcza i endodoncja

Stomatologia zachowawcza ma za zadanie profilaktycznie podchodzić do problemów uzębienia i reagować, gdy tylko kłopot się pojawia. Natomiast leczenie kanałowe będzie się skupiać na dokładnym rozwiązywaniu problemów z kanałami zębowymi i nazywa się endodoncją.

Stomatologia dziecięca (pedodoncja)

Stomatologia dziecięca jest inna, ponieważ musimy tutaj mówić o innym rozmiarze zębów. Kontrola oraz leczenie będzie więc nieco inaczej przebiegać i trzeba będzie te kwestie rzeczywiście brać pod uwagę, jeśli myśli się o skutecznym leczeniu.

Ortodoncja

W przypadku ortodoncji nie mamy leczenia, ale chodzi o zapobieganie wadom zgryzu. Pacjentami najczęściej są dzieci i młodzież, ale także dorośli mogą z takich usług korzystać. Odpowiedni zgryz przygotowuje się w ramach zabiegów, które dokonywane są z użyciem specjalnych aparatów, które są indywidualnie przygotowywane dla każdego pacjenta.

Periodontologia

Periodontologia będzie się skupiać na leczeniu przyzębia oraz błony śluzowej w jamie ustnej. Taka choroba, którą można tutaj wskazać to parodontoza, z którą musi się zmagać wielu lekarzy periodontologów.

Protetyka

Protetyka stomatologiczna to przede wszystkim ważna dziedzina medycyny dla osób starszych, które straciły już swoje uzębienie naturalne. To taka dziedzina, która w ostatnich latach rozwija się bardzo szybko. Odtwarzanie zębów przeprowadzić można obecnie wieloma metodami. Można stosować albo koronki, mosty albo implanty.