Jakie zabiegi lekarz stomatolog może wykonać u dzieci?

Zacznijmy przede wszystkim od wyjaśnienia, że z wizytą u stomatologa nie powinno się czekać. Pierwszą wizytę można złożyć z dzieckiem, które ma już cztery mleczne ząbki. Ostatnia pora, aby odwiedzić z dzieckiem dentystę to jego trzecie urodziny.

W leczeniu zębów u dzieci specjalizuje się pedodonta – takiego specjalisty warto poszukać. Mycie zębów dziecka rozpoczynamy po wyrżnięciu się pierwszego mlecznego zęba. Mimo starannego mycia ząbków może się okazać, że dziecko będzie musiało być poddane nie tylko profilaktycznym, ale także leczniczym zabiegom stomatologicznym. Na badania profilaktyczne należy się zgłaszać z dzieckiem co pół roku.

Dentysta Kraków - www.pro-orto-dent.pl

Jakie są rodzaj zabiegów, które mogą zostać wykonane u najmłodszych pacjentów?

Zabieg fluoryzacji – to najbardziej podstawowy zabieg, który zapobiega rozwojowi próchnicy. Zabieg jest bezbolesny; lekarz pokrywa zęby zawierającą fluor pastą, żelem lub pianką. Preparat nakładany jest przy pomocy pędzelka. Trzeba jedynie pamiętać, aby po zabiegu przez 12 godzin nie podawać dziecku nic do jedzenia.

Lakowanie zębów – znajdujące się w zębach bruzdy są wypełniane lakiem, który ma je chronić przed niszczącym działaniem kwasów i przed bakteriami. Zęby powinny zostać poddane temu zabiegowi po dwóch miesiącach od wyrżnięcia się. Lakowanie jest bezbolesne, w trakcie jednej wizyty można lakować najwyżej 2 ząbki.

Lapisowanie – to zabieg wykonywany u bardzo małych dzieci, które nie są jeszcze w stanie podjąć współpracy ze stomatologiem oraz u dzieci z bardzo małą próchnicą. Rozwój próchnicy zostaje powstrzymany, gdyż zabieg polega na zaimpregnowaniu zęba specjalnymi substancjami. Zabieg lapisowania powtarza się do czasu, aż dziecko będzie starsze i ząb będzie można wyleczyć.

Wypełnianie ubytków – w przypadku dużych ubytków są one leczone w taki sam sposób, jak u dorosłych pacjentów. Przed zabiegiem dziecko otrzymuje dwa rodzaje znieczulenia: najpierw dziąsło jest smarowane żelem znieczulającym, później podawany jest zastrzyk. Wypełnienia dla dzieci są bardzo atrakcyjne, są nawet brokatowe.